Ömer Bolat: Kooperatiflerimize destek vermeye devam edeceğiz

Tarım satış kooperatifleriyletoplantı yapan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, tarım satış kooperatifleri ve birliklerinin temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda, 10 bini aşkın kooperatife ve ortaklarına hizmet verildiğini ifade etti.

Bolat, toplantıda, “Kooperatif ve birliklerimiz, 2022-2023 sezonunda ihracata toplamda 53 milyon dolar ve 7,4 milyon euro katkı yaptılar.” dedi.

Bolat, tarım satış kooperatifleri ve kooperatif birliklerinin temsilcileriyle Bakanlık’ta bir araya geldi.

“Ülkemiz ekonomik büyüme noktasında çok iyi performans gösteriyor”

Bakan Bolat, Tarım ve Orman ile Hazine ve Maliye Bakanlıklarından temsilcilerin de katıldığı toplantıda, Türkiye’nin ekonomik büyümede iyi bir performans gösterdiğini, ülkenin son 21 yılda yıllık ortalama reel yüzde 5,4, geçen yıl da yüzde 4,5 büyüdüğünü ifade etti.

“İlk çeyreğine ilişkin büyüme verilerinin olumlu gelmesi bekleniyor”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklayacağı 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin büyüme verilerinin de olumlu gelmesinin beklendiğini belirten Bolat, rakamların olumlu seyrinde tarım üreticilerinin de büyük katkısı olduğuna işaret etti.

Bolat, tarım satış kooperatiflerinin, çiftçilerin ürünlerinin değerini bulmasına ve bu ürünlerin tüketicilere uygun şartlarda sunulmasına büyük katkı sağladığını dile getirdi.

“İklim değişikliğiyle mücadelede sürdürülebilir tarım uygulamaları önemli”

Bolat, Bakanlık olarak muhtelif faaliyet alanlarında 10 bini aşkın kooperatife ve ortaklarına hizmet verdiklerini belirterek şöyle devam etti:

Ülkemizin 51 ilinde, 20 üründe faaliyet gösteren, 286 faal durumda tarım satış kooperatiflerimiz ve bu kooperatiflerimize ortak 275 bin civarında üreticimiz bulunuyor. Tarım sektörü ve gıda arzı, dünyanın gündemi. Koronavirüs salgını döneminde tarım sektörünün hayati öneme sahip olduğunu hep birlikte gördük. Tarım sektörünün yanında enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi de birbiriyle ilişkili önemli konular. Toprak sağlığını koruma, biyoçeşitliliği destekleme ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için sürdürülebilir tarım uygulamaları önem taşıyor.

“Üreticiler ayni ve nakdi kredilerle desteklendi”

Tarım satış kooperatifleri ve birliklerinin üreticileri ayni ve nakdi kredilerle desteklediğini ifade eden Bolat, şöyle konuştu:

Zeytin ve zeytinyağından yağlı tohumlara, ipek böceği kozasından tiftiğe kadar değişen ürün gruplarında faaliyet gösteren tarım satış kooperatifleri ile birliklerimiz, iç talebin karşılanmasında önemli rol oynuyor. Kooperatif ve birliklerimiz, 2022-2023 sezonunda ihracata toplamda 53 milyon dolar ve 7,4 milyon avro katkı yaptılar. Bunun yanında işletmelerinde çalıştırdıkları 5 binin üzerindeki istihdam sayısıyla toplamda 20 bin kişilik bir aileye katkı sunuyorlar.

“Kooperatiflere daha iyi hizmet sunmak için çalışmalara devam ediyoruz”

Bolat, Kooperatifler Kanunu’nda 2021 yılında yapılan değişikliklere uyum sağlamak ve tarım satış kooperatifleri ve birliklerinin mevzuat değişikliği taleplerini karşılamak için harekete geçtiklerini söyledi. Bu değişikliklere uyum sürecinin sorunsuz tamamlandığını belirten Bolat, şunları kaydetti:

Kısa süre önce yine kanun değişikliği sebebiyle zorunlu hale gelen KOOPBİS’e veri girişlerinin sağlıklı şekilde tamamlanmasını sağlamak, kooperatif yönetim kurullarımızın müeyyidelere uğramasının önüne geçmek ve kooperatiflerimizin ticari faaliyetlerinin sekteye uğramasını engellemek amacıyla, geçtiğimiz hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde mevzuat değişikliği çalışmaları yapılarak kooperatifler için süre uzatımı sağladık. Bu çalışmaların tüm sektörlerimize hayırlı olmasını diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir